حشد شعبی از خنثی شدن یک حمله تروریستی علیه زائران اربعین خبر داد

سازمان الحشد الشعبی عراق اعلام کرد که یک طرح تروریستی حمله به زائران اربعین در جاده‌های استان دیاله (همجوار مرز‌های ایران) را کشف و خنثی کرده است.

الحشد الشعبی عراق عصر جمعه اعلام کرد که نیرو‌های این سازمان، یک طرح تروریستی که قصد هدف قرار دادن زائران اربعین که از محور استان دیاله به کربلا می‌روند را کشف و خنثی کردند.

در بیانیه این سازمان آمده است: نیرو‌های تیپ ۴ الحشد الشعبی در جریان عملیات گشت و شناسایی خود در این منطقه، در روستای یوسف در جنوب دریاچه حمرین در استان دیاله تعدادی گلوله کاتیوشا و خمپاره ۶۰ میلیمتری را کشف و ضبط کردند.

بیانیه افزود که این سلاح‌ها برای هدف قرار دادن جاده‌های اصلی استان دیاله محل تردد زائران اربعین به صورت پیاده و سواره، آماده شده بود.

الحشد الشعبی تاکید کرده است که نیرو‌های تیپ چهارم این نیرو بر اوضاع امنیتی منطقه مسلط هستند و عملیات گشت و شناسایی خود را برای تقویت امنیت در مناطق مختلف استان دیاله ادامه می‌دهند.

در خبری دیگر، منابع محلی در استان دیاله روز جمعه از زخمی شدن دو کشاورز در اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در اطراف روستای المشایخ در ناحیه جلولاء (۷۰ کیلومتری شمال شرق بعقوبه) خبر دادند.

همچنین در انفجار تروریستی پنجشنبه شب در کرکوک در شمال عراق، سه تن از نیرو‌های پلیس جان باختند و یک تن دیگر زخمی شد.

این حادثه در پی انفجار یک بمب کنار جاده‌ای هنگام عبور یک گشتی پلیس فدرال عراق در شهرستان الحویجه استان کرکوک رخ داد.

منابع خبری روز جمعه به نقل از منابع محلی استان دیاله نوشتند که تیپ ۲۴ سازمان الحشد الشعبی یک فروند پهپاد گروهک تکفیری تروریستی داعش را در یکی از جزایر در عمق منطقه دریاچه حمرین (۲۵ کیلومتری شمال شرق بعقوبه) این استان کشف و ضبط کرده است.

گزارش حاکی است در این عملیات که با استفاده از قایق‌های تندرو انجام شد، همچنین چندین مخفیگاه این گروهک تروریستی نیز کشف شد.

با وجود آزادسازی تمامی قسمت‌های خاک عراق از جنگ داعش و اعلام شکست نظامی این گروهک تفکیری تروریستی در آذرماه ۹۶، تحرکات پراکنده عناصر باقیمانده این گروهک همچنان در مناطق مختلف از جمله مرکز و اطراف بغداد پایتخت ادامه دارد و نیرو‌های امنیتی و نظامی نیز در طول سال و بویژه در آستانه برگزاری زیارت‌های میلیونی و مناسبتی در شهر‌های مقدس عراق از جمله کربلا، نجف، کاظمین و سامرا عملیات یا طرح‌های ویژه امنیتی اجرا می‌کنند.

دوشنبه شب گذشته ۴ بمب محلی ساز در شمال، جنوب و مرکز پایتخت عراق منفجر شد که بر اساس گزارش‌های اولیه ۱۲ زخمی بجا گذاشت. گانفجار چهار بمب در نقاط مختلف بغداد پایتخت عراق ۱۲ مجروح بجا گذاشت.

همزمان نیرو‌های ارتش و الحشد الشعبی عراق از چند روز پیش پنجمین عملیات پاکسازی مناطق پیرامونی استان‌های کربلا و نجف و جنوب استان الانبار را آغاز کرده اند.

فرماندهی ستاد مشترک عراق نیز در اطلاعیه ای، هدف از آغاز این عملیات را خشک کردن ریشه تروریسم در مناطق بیابانی بین استان‌های کربلا، الانبار و نجف تا مرز‌های این کشور با سعودی در آستانه برگزاری مراسم میلیونی اربعین حسینی (ع) عنوان کرد.

عربستان سعودی در طول سال‌های پس از سقوط صدام دیکتاتور عراق (۲۰۰۳) تاکنون یکی از منابع اصلی صدور رویکرد تکفیری و تروریسم و مهاجمان انتحاری به عراق بوده است که تنها در یک مورد حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق از عملیات انتحاری پنج هزار تبعه سعودی (تا سال ۲۰۰۷ میلادی) علیه نیرو‌های نظامی و غیرنظامیان عراقی خبر داد که هزاران کشته و مجروح بجا گذاشته است، با این حال ناظران عراقی تعداد تروریست‌های اعزامی از سعودی به عراق در سال‌های اخیر را بیش از ۲۰ هزار نفر می‌دانند.

مراحل چهارگانه این عملیات در هفته‌های اخیر و تقریبا هر هفته یک مرحله در مناطقی از استان‌های الانبار، دیاله، نینوا و شمال بغداد انجام شده بود.